Hepatitida C

Virová hepatitida neboli infekční žloutenka je nakažlivé onemocnění způsobené viry napadajícími játra. Existuje několik druhů hepatitidy, které se liší způsobem přenosu viru, průběhem, závažností i možnými následky onemocnění. Těmi nejrozšířenějšími jsou hepatitidy typu A, B a C, ale existují i další typy – D, E, F a G.

V České republice je nejčastějším typem hepatitida C. Virus, který ji způsobuje, tzv. HCV, byl objeven teprve před 25 lety.1 Vědci rozlišují šest  typů HCV, tzv. genotypů, které se rozdílně vyskytují v různých částech světa.2 V České republice se nejčastěji potýkáme s genotypy 1 a 3. V roce 2013 přibylo v ČR téměř 1 600 nových případů onemocnění hepatitidou, z toho více než u poloviny pacientů šlo právě o nákazu „céčkem“.3 Hepatitidou C u nás trpí asi 20 000 lidí, velká část z nich však ani neví, že nemoc má.

Virová hepatitida typu C se přenáší nakaženou krví. Virus HCV při ní napadá jaterní buňky, kde dochází k jeho množení a následně opětovnému uvolnění do krve. Jaterní buňky pak přestávají plnit svou funkci a postupně může dojít k cirhóze jater vedoucí až k jaternímu selhání. Při postupující infekci se mobilizuje obranný mechanismus našeho imunitního systému. Ten  dokáže u některých lidí virus zvládnout, u většiny pacientů však způsobí chronickou infekci.

Hepatitidě A a B lze předcházet očkováním. Proti hepatitidě C žádné očkování neexistuje! Jedinou prevencí je obezřetnost a vyhýbání se rizikovým faktorům.