Léčba

STANOVENÍ DIAGNÓZY

Obáváte se, že jste se mohli nakazit hepatitidou C? Jediným správným řešením této situace je vyšetření možné přítomnosti viru v těle. Negativní výsledek testů vám vrátí klid, pozitivní výsledek bude impulsem k nastoupení náležité léčby. K dispozici je několik typů testů, které lze absolvovat:

Test na protilátky

Imunitní systém pacienta s hepatitidou C vytváří specifické protilátky, které s onemocněním bojují. Tento typ testu zkoumá přítomnost právě těchto protilátek. Je-li jejich přítomnost v těle prokázána, pacient byl někdy nakažen hepatitidou C. Pokud existence protilátek prokázána není, tělo do kontaktu s virem hepatitidy C pravděpodobně nepřišlo. Vzhledem k vývoji onemocnění je k potvrzení diagnózy nutné opakování krevního testu. 

Test PCR (polymerázová řetězová reakce)

Test PCR je využíván k zjištění existence viru hepatitidy C v organismu. Lze jím určit, zda je pacient infikován HCV virem a v jakém množství se v těle nachází. 

Test na zjištění míry poškození jater

Pokud hepatitida C byla u pacienta potvrzena, lékař může provést další vyšetření, která mu pomohou zjistit, do jaké míry jsou játra poškozena. Jedním z testů  může být i tzv. biopsie jater, kdy se z jater odebere malý vzorek tkáně, který je vyšetřován pod mikroskopem. 

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ LÉČBU 

Virus hepatitidy C je typem viru, který velmi rychle mutuje a dokáže měnit svůj genetický kód (tzv. RNA virus). Pro tělo je potom velice obtížné takový virus rozpoznat a bránit se proti němu.

Pro rozhodnutí o nejvhodnějším postupu léčby je zásadní zjištění genotypu viru, který je přítomen v těle pacienta.

Léčbu mohou ovlivnit i další faktory:

  • jak dlouho pacient daným onemocněním trpí;
  • v jakém množství je virus v těle přítomen;
  • míra poškození jater;
  • genetická výbava pacienta;
  • metabolické poruchy (např. pacienti s diabetem).

 SOUČASNÉ MOŽNOSTI LÉČBY

Hepatitida C se dnes léčí pomocí kombinace interferonu s přímo působícími antivirotiky. Tato léčba není vždy úspěšná a musí se opakovat. Často je doprovázena i nepříjemnými vedlejšími účinky.

Již brzy se však pacienti dočkají nových, účinnějších a bezpečnějších možností léčby.