Příznaky a průběh nemoci

FUNKCE JATER

Virus HCV napadá jaterní buňky, které poškozuje. Ty pak přestávají plnit svou funkci a postupně může dojít k cirhóze jater vedoucí až k jaternímu selhání. Jak játra fungují a proč jsou tak nenahraditelnou součástí našeho těla? Právě odpověď na tyto otázky pomůže lépe pochopit, jak hepatitida C ovlivňuje zdravotní stav infikovaných osob.

Játra jsou uložena v pravé části břišní dutiny pod pravou částí brániční klenby. Fungují jako filtr a starají se o to, abychom byli zdraví. Co všechno játra zajišťují?

 • Zpracovávají alkohol, drogy a jiné škodlivé chemické látky, které se nám mohou dostat do těla.
 • Shromažďují živiny, například vitaminy, cukry a tuky, a podle potřeby je uvolňují do krevního oběhu.
 • Tělo samo produkuje některé chemické látky, které jsou toxické. Játra tyto látky zpracovávají a následně se podílejí na jejich vylučování z těla.
 • V játrech se vytvářejí další důležité látky, které pomáhají tělu, aby fungovalo tak, jak má (např. látky podporující proces hojení po úrazu).

Jsou-li játra napadena virem hepatitidy C, nemohou tyto funkce řádně vykonávat a náš organismus tím může být ohrožen.

PŘÍZNAKY NEMOCI

Onemocnění hepatitidou C může dlouhou dobu probíhat bez příznaků. Pokud nemoc není léčena, může vést k rozvoji cirhózy, případně až k rakovině jater. Na infekci se obvykle přijde náhodou nebo až ve chvíli, kdy už jsou játra vážně poškozena a přestávají plnit svou funkci. Nemocní často netuší, že jsou nakaženi virem hepatitidy C. Příznaky infekce se totiž dají snadno zaměnit s jinými nemocemi. Diagnózu proto musí stanovit jedině lékař za použití speciálních krevních testů. U někoho se symptomy onemocnění projeví už 2 týdny po infekci, u někoho třeba až po 6 měsících. Často se však neprojeví vůbec a nemoc probíhá dlouhou dobu bezpříznakově. U některých pacientů se příznaky infekce projevily až po 30 letech.

Mezi nejčastější příznaky onemocnění hepatitidou C patří:

 • extrémní únava;
 • nevolnost nebo zvracení;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • horečka;
 • tmavá moč;
 • bolest kloubů nebo svalů;
 • bolest nebo citlivost v břišní či jaterní krajině;
 • šedé zbarvení stolice;
 • žloutenka – zežloutnutí pokožky a očního bělma.

PRŮBĚH ONEMOCNĚNÍ

Jak se virus hepatitidy C v těle chová a jak onemocnění probíhá?

Po prvním infikování HCV probíhá tzv. akutní fáze, kdy u 15 – 25 % případů dojde ke spontánnímu uzdravení. Tělo nakažené osoby se v tomto případě do šesti měsíců zbaví viru samo bez léčení.5

U pacienta, jehož tělo se viru samo nezbavilo, dochází postupně k tzv. fibróze jater. Pokračující proces jejich zjizvování může vést ke zhoršení funkce jater.

Trvá-li infekce déle než šest měsíců, hovoříme již o chronickém onemocnění. Chronická hepatitida C se projeví u 75 – 85 % nakažených. Průběh onemocnění může být lehký, mírně závažný i vážný. Pokud nemoc není včas a vhodně léčena, může dojít i k nenávratnému poškození jater. Tehdy mluvíme o tzv. cirhóze, kdy došlo k zjizvení někdy až celých jater. Cirhóza se u 10 – 20 % pacientů může projevit i 20 – 30 let po nakažení. Cirhóza je také celosvětově nejčastější příčinou transplantace jater.

Okolo 1 – 5 % pacientů trpících cirhózou pak každoročně postihne rakovina jater, tzv. hepatocelulární karcinom (HCC).6